Rebarca u pivu sam već neko vreme želela da napravim, ali mesar nije imao tako tranžirana rebarca kakva ovaj recept zahteva, takozvana short ribs. U suštini, ovo jelo se može napraviti sa bilo kojim mesom, ali sam želela da baš budu rebarca. Kada nam je javio da je dobio baš ovakva rebarca, odmah sam zakazala subotnji ručak sa kumovima.
Za spremanje ovog jela treba imati u vidu da je za pripremu (čišćenje, seckanje) potrebno pola sata, a za kuvanje oko 3 sata ili duže. Tako da znate da krenete na vreme. Ono što je dobro, to je da kada prođete prvu fazu u kojoj aktivno učestvujete, naredna 2-3 sata se jelo samo kuva. Dakle, samo je potrebno s vremena na vreme proveriti temperaturu da ne bi zagorelo ili prestalo da krčka, a sve ostalo je do šporeta i šerpe.
Sastojci za četiri osobe:
- 1,5kg rebaraca
- 400g šampinjona
- 2-3 šargarepe
- 1 veći crni/crveni luk
- 4 šnite slaninice
- 3 čena belog luka (ili više po želji)
- 1 konzerva pelata ili paradajz pirea
- 1 konzerva Guinness piva ili nekog drugog tamnog piva
- 2 lista lorbera
- so, biber, đumbir u prahu
- 2 kašike brašna
- malo vode
- 1 vezica peršuna
Priprema:
Prvo sve iseckajte i pripremite: slaninicu na tračice ili kockice, pečurke (uvek ih oljuštim) na četvrtine, šargarepu na kolutiće, luk na kockice.
U dublju šerpu sa duplim dnom sipajte malo ulja i ubacite slaninicu kad se bude zagrejalo. Preko slaninice ubacite posoljeno i pobibereno meso i propržite ga na jakoj vatri po dva minuta sa svih strana. Zatim meso izvadite i ostavite ga sa strane.
U istu šerpu ubacite malo putera i unapred pripremljeno i naseckano povrće. Zaklopite da bi pečurke pustile vodu, a onda, nakon 5-10 minuta krčkanja sipajte paradajz, izgnječen beli luk, đumbir u prahu, biber, so i lorber. Krčkajte par minuta, a onda dodajte tamno pivo koje volite. Smanjite vatru na minimum, vratite meso u šerpu i ostavite da se krčka 2 i po sata.
Kada meso bude mekano tako da se raspada, izvadite ga na tanjir za serviranje. Malo povećajte vatru, izvadite lorber i u sos sipajte brašno razmućeno u vodi. Prokrčkajte par minuta, isključite ringlu i pospite sos seckanim peršunom.
Sos možete da sipate preko mesa ili da ga preručite u posebnu činiju odakle će se svi posluživati u količini koja im odgovara.
Predlog za prilog uz ovo jelo je palenta ili krompir pire. Uz to sam poslužila i papričice u kiselo-slatkom soku, za koje sledi post u narednom periodu.
Kao što vidite, osim malo haosa na početku, ovaj gulaš je mnogo lakši za pravljenje nego što izgleda. A ukus je zaista pun i neočekivano blag, a opet pun raznih aroma. Ako bih nešto promenila, to bi bilo uzimanje pelata umesto paradajz pirea i to pelata bez začina, ovaj moj paradajz je bio sa bosiljkom. Lepo se uklopio, ali eto pazite ako ne volite bosiljak šta imate u ormanu i na vreme nabavite sastojke (ja sam bila ubeđena da imam čist pelat). Takođe, ako želite da gulaš bude malo posniji, skinite višak masnoće sa rebaraca i izostavite ulje sa početka pripreme. Ja sam ostavila 80% masnoće jer znam da svi vole kad je gozba da bude prava gozba.
Ostavite komentar